Samodzielna diagnostyka i naprawa monitorów LCD

monitory

Zdecydowana większość monitorów typu LCD posiada w swoim wnętrzu dwie płyty. Pierwsza z nich to płyta główna (zawierająca przede wszystkim układy logiki), druga to płyta zawierająca obwody z zasilacza i układu podświetlenia tylnego. Oczywiście można spotkać się także z takimi monitorami, w przypadku których obwody zasilania oraz podświetlania znajdują się na zupełnie innych płytach.

Typowe problemy pojawiające się w zasilaczu monitora

monitoryZasilacz to jeden z elementów monitora, który zdecydowanie najczęściej ulega wszelkiego rodzaju awariom. Najczęściej pojawiająca się usterka dotyczy przepalonych bezpieczników oraz złego połączenia lutowanego (chodzi tu o tak zwany zimny lut). Prawidłowość działania można bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy przeprowadzić bardzo proste testowanie zasilacza. W tym celu należy podłączyć monitor kablem do gniazdka zasilania, pamiętając jednak przy tym, aby komputer nie był podłączony. Wówczas przetwornica powinna podjąć pracę (jeśli nie, oznacza to, że zasilacz nie działa tak, jak powinien). Dobre i tanie monitory dostaniemy na https://www.sferis.pl/monitory-2070.

Inwertery podświetlenia tylnego

Jeśli chodzi o współczesne monitory LCD, bardzo często w przypadku tego typu urządzeń uszkodzeniu ulegają również układy inwertera podświetlenia tylnego. Najczęściej w tym przypadku pojawiają się problemy takie jak:

  • uszkodzenie kondensatorów filtrujących,
  • uszkodzenie kondensatorów w obwodach rezonansowych (dotyczy to przede wszystkim układ do wyjściowych inwertera),
  • uszkodzenia tranzystorów lub układów scalonych,
  • niewłaściwy sposób zamontowania bezpiecznika,
  • logiczne błędy na płycie głównej.

W celu zdiagnozowania, z którą z powyższych usterek mamy do czynienia, należy przede wszystkim przeprowadzić testowanie układów lamp inwertera. Do tego celu bardzo przydatny okazać się może specjalny tester lamp. Jeżeli inwerter jest uszkodzony (bądź któraś z jego lamp), to tuż po włączeniu monitora inwerter wyłącza wszystkie lampy (które czasem zapalają się tylko na krótką chwilę, po czym natychmiastowo gasną). Ze względu na to, że sprawdzenie prawidłowości działania wszystkich lamp jest bardzo trudne, należy przede wszystkim odłączyć wszystkie lampy od inwertera. Następnie należy po kolei podłączać każdą z nich sprawdzając, czy będzie się zapalała na ekranie czy też nie.