Płyty główne – jaką pełnią rolę i jak je wybierać?

Płyty główne są najważniejszymi podzespołami komputerowymi, gdyż to one odpowiadają za komunikację między innymi podzespołami i zapewnienie im zasilania. Wybór płyty jest jednak bardzo trudny, gdyż zależy on od planowanej specyfikacji danego urządzenia.

Płyta główna – trudny wybór i mnogość modeli

Wybór odpowiedniej płyty zależy od przyszłej specyfikacji komputera, dlatego też powinno się kupować ją na samym końcu, kiedy już zadecydowało się, jakie podzespoły zostaną wykorzystane. Zaoszczędzi to niepotrzebnego stresu, który wywołany może być kupieniem nieodpowiedniego modelu płyty w przypadku wcześniejszego kupna innych podzespołów.

Na szczęście każdy model płyty jest dokładnie opisany, a kluczowe informacje można znaleźć na jej pudełku, ewentualnie na stronie sklepu internetowego, czy producenta.

Jak wybierać płytę główną?

Płyta główna powinna przede wszystkim być kompatybilna z procesorem, który planuje się kupić, a to oznacza, że musi ona posiadać ściśle określony typ podstawki.

W przypadku procesorów Intela kupuje się płyty z podstawkami LGA 1200, LGA 2066, lub LGA 1151, a w przypadku tych produkowanych przez AMD odpowiednim wyborem będzie podstawka AM4 lub TR4. Wszystko zależy oczywiście też od modelu procesora, który chce się kupić, dlatego trzeba dokładnie upewnić się co do kompatybilności płyty z tym podzespołem. Podstawek jest o wiele więcej, jednak ta piątka należy do najpopularniejszych.

Wybierając płytę, powinno się też zwrócić uwagę na chipset płyty głównej (https://www.sferis.pl/plyty-glowne-3188), który decyduje o tym, czy da się między innymi podkręcić procesor. W przypadku chipsetów AMD tylko na chipsecie A320 nie da się dokonać podkręcenia procesora. W przypadku Intela bardzo wiele chipsetów nie pozwala na takie operacje.

Bardzo ważna w płycie jest też sekcja zasilania, a niezbędne minimum w dzisiejszych czasach to B450/B550, gdyż wiele osób posiada dziś lepsze modele procesorów z większą ilością rdzeni i wątków.

Poza tymi czynnikami ważny jest też zestaw portów wewnętrznych, w tym banków pamięci RAM, czy SATA. Przez te wszystkie czynniki wybór płyty nie jest łatwy, jednak zawsze można skorzystać z pomocy specjalisty lub z konfiguratora online, który sprawi, że nawet początkujący będą mogli złożyć komputer, którego płyta główna będzie dobrana dobrze do reszty podzespołów.