Pendrive – Prędkości zapisu i odczytu

Prędkości zapisu i odczytu pendrive

Pamięci USB typu pendrive wypierają wszystkie inne pamięci w roli uniwersalnego nośnika danych. USB jest tak rozpowszechnionym standardem, że znajduje się w każdym nowo produkowanym komputerze i laptopie. Przestarzałe dyskietki magnetyczne wymagały dedykowanych napędów, do tego cechowały się niską prędkością i pojemnością. Wkrótce zastąpiły je płyty CD, które również miały szereg wad, takich jak powolny proces nagrywania i odczytywania, a zdecydowana większość z nich umożliwiała zaledwie jednokrotny zapis danych. W krótkim czasie pendrive stały się oczywistym rozwiązaniem wypierającym swoich poprzedników ze względu na niską cenę, duże pojemności, prędkości zapisu i odczytu oraz niewielki rozmiar.

Na co oddziałuje prędkość zapisu i odczytu?

Warto jednak wiedzieć, że pendrive poza pojemnością w istotnym stopniu różnią się także prędkością odczytu i zapisu danych. W przypadku codziennego zastosowania i przenoszenia niewielkich ilości danych nie ma to większego znaczenia – przegranie dokumentu ważącego w porywach kilka megabajtów będzie zajmowało kilka sekund nawet na bardzo starych nośnikach. W przypadku przegrywania bardzo dużej ilości danych lub dużej ilości małych plików może okazać się, że czas potrzebny na przegranie folderu to kilkadziesiąt minut, a w skrajnych przypadkach nawet kilka godzin.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem warto upewnić się, jakie prędkości zapisu i odczytu pendrive deklaruje producent. Wielu z nich stosuje sztuczkę i pisze jedynie o wykorzystywanej prędkości protokołu USB, jednak trzeba mieć się na baczności – pendrive mimo obsługi najnowszego standardu USB, pamięć może być znacznie wolniejsza niż starszy pendrive w starszym standardzie. Równie istotna może być różnica między prędkością zapisu a prędkością odczytu. Powszechna jest sytuacja, w której nowoczesny pendrive odczytuje dane z prędkością kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy szybciej niż je odczytuje. Jeśli będziemy często zapisywać dane, warto zastanowić się, czy nie warto kupić pendrive o prędkości zapisu i odczytu równej 50 megabajtów na sekundę, niż na przykład pendrive o prędkości odczytu 200 megabajtów na sekundę, ale zapisie już tylko 5 megabajtów na seknudę.