Pamięć RAM – za co odpowiada?

Komputery do prawidłowego działania potrzebują wielu niezbędnych elementów. Dysk czy karta graficzna to jedne z podstawowych, podobnie zresztą jak pamięć RAM. To z jej zasobów korzysta praktycznie każde oprogramowanie i każdy podzespół, który znajduje się w sprzęcie.

Czym jest pamięć RAM?

Pamięć RAM to rodzaj pamięci cyfrowej, która wskazywana jest jako pamięć o dostępie swobodnym. W jej zasobach przechowywane są dane z uruchomionych programów jak również korzystają one z jej zasobów podczas ich działania i uruchamiania. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie jej dobranie do danego sprzętu. Zbyt słaba pamięć będzie przyczyną problemów z działaniem całego sprzętu. Jej niewątpliwą zaletą jest to, iż w większości urządzeń bez problemu można wymieniać kości pamięci, zastępując je innymi, zazwyczaj bardziej pojemnymi. Na rynku znaleźć można różne rodzaje pamięci, podstawowymi są pamięć RAM czyli statyczna jak również pamięć DRAM czyli dynamiczna. Jednakże te pierwsze wskazywane są jako znacznie lepsze i przede wszystkim bardziej żywotne, dlatego też są zazwyczaj częściej wybierane przez użytkowników. Awaria pamięci często bywa przyczyną całego sprzętu, może także uniemożliwić odzyskanie danych z programów, dlatego też jej dobra kondycja jest tak bardzo istotna.

Jak dobrać odpowiednio pamięć RAM

Wartości pamięci RAM (https://www.sferis.pl/pamieci-ram-2893) wyrażane są obecnie w GB. Oczywiście kilkanaście lat temu te wartości były znacznie niższe, były bowiem wystarczające do obsługi znajdujących się w tamtych czasach na rynku sprzętów. Każdy producent komputerów czy laptopów zazwyczaj określa maksymalne możliwości sprzętu, jak chodzi o zainstalowanie w nich pamięci RAM. Często przy sprzedaży instaluje się pamięć w niższej niż maksymalna możliwa wartość, co daje użytkownikom możliwość jej rozszerzenia w razie potrzeby. Bardzo często to właśnie wartość pamięci Ram, jej rodzaj czy też możliwości ewentualnego rozszerzenia są tym, na co uwagę zwracają użytkownicy sprzętu komputerowego. Dzięki temu może on im służyć znacznie dłużej bez konieczności wymiany na nowy.