Laptopy a komputery stacjonarne, który wybór będzie lepszy?

Kiedyś odpowiedź była jednoznaczna. Pierwszym wyborem był komputer stacjonarny. Dziś już niekonieczne, na rynku dostępnych jest coraz więcej laptopów o zróżnicowanych cechach i parametrach.

Komputery stacjonarne niegdyś królowały we wszelakich możliwych rankingach. Były najczęściej wybieranym sprzętem do domu czy też do biura. Sprzęt taki można było dowolnie konfigurować dopasowując jego charakterystykę do naszej pracy. Komputer stacjonarny ze względu na swą modułową konstrukcję był uwielbiany przez graczy. Żaden laptop nie mógł się z tym nigdy równać. Można było praktycznie w dowolny sposób modyfikować jego podzespoły bazowe. Ciężko było znaleźć dwie podobne maszyny na rynku.

Wadą komputera stacjonarnego są jego gabaryty. Nawet najmniejsza obudowa jednostki centralnej jest dużo większa niż najmniejszy laptop. Dlatego kiedyś laptopy wybierali przede wszystkim ci co mieli ograniczoną przestrzeń na komputer.

Laptopy nigdy nie dawały aż takiej możliwości personalizacji. Jednak postęp technologiczny, oraz coraz gwałtowniejszy spadek cen podzespołów bazowych sprawił że to laptopy stały się głównym wyborem dla odbiorców. Laptopy przez lata straciły na wadze, oraz zyskały na wyglądzie. Są smuklejsze, a ich design zachęca do zakupu. Również wydajność takiego sprzętu mocno poszła do góry. Dzięki temu iż podzespoły bazowe z roku na rok tanieją, możliwość upgreadu laptopów zdecydowanie się poprawiła. Z małymi wyjątkami jest na takim samym poziomie jak komputerów stacjonarnych. W tym momencie jedyną rzeczą której nie można wymienić w laptopie jest jego matryca.

Laptopy to urządzenia mobilne, natomiast komputera stacjonarnego nie zabierzemy z pracy do domu, lub nie weźmiemy go ze sobą w podróż. Jeśli przeszkadza nam mały ekran laptopa, dzięki wbudowanym portom HDMI możemy bez problemów podłączyć każdy monitor komputerowy dostępny na rynku. Dlatego też najlepiej zainwestować w dobry laptop niż posiadać dwa urządzenia. Dobry laptop będzie w stanie zastąpić nam bez żadnego problemu każdy komputer stacjonarny.