komputer stacjonarny

Komputery stacjonarne czy laptopy?

Dzięki komputerom nasze życie jest znacznie łatwiejsze i dzisiaj ciężko wyobrazić sobie życie bez tego cudu technologii.
Komputery pozwalają na łączenie przyjemnego z pożytecznym – dzięki nim możemy pracować, oglądać filmy, słuchać muzyki, korespondować z innymi osobami, a także grać w gry. Możemy spotkać się z komputerami w całkiem różnych formach. Są komputery stacjonarne, które odznaczają się dużym ekranem oraz zestawem z obudową, w której zawiera się pamięć, czy karta graficzna, a także klawiaturę i mysz, podczas gdy laptopy mają wszystkie te elementy w jednym miejscu, są znacznie bardziej poręczne i można je wziąć ze sobą, gdy spędzamy dużo czasu poza domem.
Pytanie więc brzmi, w który z nich zainwestować?

Czynniki decydujące przy zakupie

Komputery pc są tańsze niż laptopy. Jest to czynnik, który zwiększa atrakcyjność stacjonarnych sztuk. Jednak jeżeli przeanalizuje się wszystkie koszty, które dotyczą komputerów pc, to kwestia kosztów nie jest już tak oczywista. Sklep z komputerami stacjonarnymi wiążą się niższe koszty naprawy, gdyż elementy są oddzielne i nie są zintegrowane z płytą główną, tak jak to jest w przypadku komputera przenośnego.

Jednak laptopy pobierają znacznie mniej energii niż komputery stacjonarne, które wymagają dostępu do prądu przez cały czas, w którym ich się używa. Laptopy nie pobierają tyle mocy i można pozwolić im „odpocząć”, jeżeli bateria jest wystarczająco naładowana.
Laptopy stały się popularne, dzięki swojej kompatybilności z internetem bezprzewodowym, który również staje się coraz popularniejszy. To także bardzo istotna kwestia – to właśnie internet najczęściej determinuje jaki rodzaj sprzętu wybrać.
Ponadto, laptopy są również bardziej wszechstronne i można je podłączyć np. do projektora, co sprawia, że są częściej wykorzystywane np. przez wykładowców w szkołach wyższych albo samych studentów, którzy chcą zaprezentować jakiś temat w formie multimedialnej.
Jak widać głównymi kwestiami, które decydują o wyborze określonego sprzętu, są koszty, cel użytkowy, a także kompatybilność z internetem.