jednostki centralne

Komputer stacjonarny – czy kiedyś odejdzie w niepamięć?

W dobie postępującej miniaturyzacji i rozwoju urządzeń mobilnych, wielu z nas zastanawia się, czy komputery stacjonarne mają przed sobą jeszcze jakaś przyszłość. Niestety, pomimo coraz większego postępu technologicznego, istnieją pewne trudności, których pokonanie wydaje się niemożliwe dla konstruktorów różnych urządzeń przenośnych. Upychanie coraz większej ilości elementów w ograniczonej przestrzeni powoduje problemy zarówno z pojemnością baterii, wydajnością jak i chłodzeniem. I chociaż na praktycznie każdym, w miarę nowym telefonie czy tablecie można pracować lub grać w gry, to nie zastąpi to niewątpliwej przyjemności płynącej z używania zwykłych komputerów stacjonarnych, wyposażonych w idealnie dostosowane do potrzeb jednostki centralne.

Praca czy rozrywka?

jednostki centralne

Poszukując odpowiedniego sprzętu musimy zadać sobie pytanie, do czego ma nam służyć. Jeśli będziemy wykorzystywać go do pracy biurowej, pisania artykułów czy prowadzenia bloga, jego kluczowe podzespoły będą inne od podzespołów komputera służącego jako domowe centrum rozrywki, umożliwiającego granie w najnowsze gry i oglądanie produkcji kinowych w wysokich rozdzielczościach lub nawet w trybie 3D. Choć jednostki centralne tych dwóch pecetów mogą z zewnątrz wyglądać identycznie, to w ich wnętrzach ukryte będą zasilacze, procesory, płyty główne i karty graficzne o całkowicie odmiennych możliwościach. Podczas gdy do pracy biurowej wystarczy praktycznie najtańszy sprzęt, to zakup dobrego komputera gamingowego będzie wiązał się z dużo większymi wydatkami. Tutaj powstaje jeszcze kolejny problem: O ile monitor, klawiaturę, myszkę, kontrolery gier czy głośniki można zakupić raz i posłużą nam całe lata (jeśli będą oczywiście odpowiedniej jakości), to w czasach niesamowicie szybkiego rozwoju technologii możemy być zmuszeni co kilkanaście miesięcy modernizować lub nawet całkowicie wymieniać poszczególne podzespoły albo nawet całe nasze jednostki centralne z powodu stosowania przez producentów gier coraz to nowszych technologii. Oczywiście jest to niezbędne tylko w przypadku, w którym chcemy za każdym razem w pełni odczuć zaserwowane przez producenta dobrodziejstwa. Jak widać, chęć pozostania na topie wiąże się ze sporymi wydatkami, lecz przyjemność płynąca z zanurzenia się w cyfrowy świat wykreowanego właśnie nowego uniwersum jest nie do opisania.

Perspektywy

Nic nie jest w stanie zatrzymać postępu. Można jedynie spodziewać się, że będzie on coraz szybszy i nawet ludzie sceptyczni będą musieli mu ulec, aby nie stać się wykluczonymi cyfrowo. Jeśli mamy taką możliwość, postarajmy się już teraz zadbać o sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb, aby być przygotowanym na to co może nadejść nazajutrz.