Jaki komputer kupić?

W obecnej rzeczywistości komputer w domu nie jest już tylko fanaberią dużych chłopców, a niezbędnym do nowoczesnego życia urządzeniem, które w domu stać po prostu musi. Nie oznacza to jednak, że wybór konkretnego sprzętu do domu jest sprawa łatwą. Na rynku ilość poszczególnych gotowych modeli ale i osobnych podzespołów pozwalających na stworzenie własnego zestawu jest przeogromna i często ich wybór stwarza ogromny problem.

Chęci a rzeczywistość

 

Oczywistym jest, że każdy chce posiadać komputer maksymalnie mocny i wyposażony w jak najlepsze podzespoły. Marzeniem każdego z pewnością jest posiadanie na pokładzie procesora z serii I7, najnowszej karty graficznej z serii GeForce 2080 i ogromnej ilości pamięci RAM.

Niestety takie zestawy oprócz tego, że charakteryzują się maksymalnymi osiągami, również bardzo dużo kosztują, często nawet znacznie powyżej 10 tysięcy złotych. Czy to oznacza, że posiadanie dobrego komputera nie jest dla każdego?

Dobry i tani

 

Oczywiście nie, ponieważ za znacznie mniejsze pieniądze można nabyć zestaw, który również będzie dawał ogromne ilości satysfakcji w codziennym użytkowaniu.

Przykładowo komputer z procesorem I5 7400, kartą graficzną z przed 2 lat, czyli GeForce 1060 i np. 8 GB pamięci będzie kosztował zaledwie ułamek tego, co topowy komputer z najwyższej półki. Czy będzie równie wolny, co tani? Zdecydowanie nie, ponieważ to nadal są w pełni sprawne i wystarczające do większości domowych zadań komponenty.

 

Dlaczego więc tak tanio?

 

Komputer ten jest tani z kilku powodów. Przede wszystkim sam procesor I5 7400 choć nadal bardzo wydajny, nie jest procesorem flagowym Intela i z tego powodu nie charakteryzuje się najwyższą ceną i oczywiście najwyższymi osiągami. Jednak czy w domu potrzebne są najwyższe osiągi? To zależy.

Do praktycznie wszystkich domowych zastosowań droższy procesor byłby stratą pieniędzy. Dopiero dla kogoś, kto zawodowa zajmuje się np. renderowaniem grafiki lub obrabianiem zdjęć o ogromnych rozdzielczościach, zakup mocnego procesora byłby ekonomicznie uzasadniony.