Jak bezpiecznie archiwizować dane?

dyski zewnętrzne

Mawia się, że ludzie dzielą się na dwie grupy — tych, którzy robią kopie zapasowe danych i tych, który jeszcze tego nie robią. Trzeba przyznać, że jest w tym sporo racji — po pierwszej utracie bardziej wrażliwych danych większość posiadaczy komputerów zaczyna rozglądać się za sposobem ich archiwizacji. Jakie mamy możliwości? Czy wszystkie są równie dobre?

Chmura internetowa

Rozwiązanie szczególnie zyskujące na popularności w ostatnich latach. Niemalże wszystko aktualnie próbuje się przenieść do chmury — w tym nasze dane. Jednak nie jest to tak proste, jak właściciele chmur rysują. Właściwie to trudne też nie jest, ale związane z innymi, często ukrytymi zagrożeniami.

Zasadniczo decydując się na wybór dostawcy usługi w zakresie przechowywania usług online, stoimy przed wyborem — czy będzie to usługa bezpłatna, czy taka, za którą będziemy płacić abonament. Jeśli zdecydujemy się na darmową opcję, zazwyczaj będziemy mieli ograniczoną ilość miejsca, często do około 50 Gigabajtów. W dodatku warto pamiętać, że nigdy nie ma nic za darmo — w tym przypadku ceną są nasze dane osobowe i możliwość wykorzystywania wysyłanych informacji do celów marketingowych przez firmy trzecie, współpracujące z dostarczycielem usługi. Jeśli zdecydujemy się na usługę płatną rozwiązanie, jest bardziej prywatne, pewne i zapewnia więcej miejsca na dane. Ale musimy co miesiąc za to płacić, w gruncie rzeczy i tak nie wiedząc, jak przetwarzane są nasze dane.

Dysk przenośny

Dyski zewnętrzne, choć największy renesans mają już za sobą, wciąż pozostają niezawodną opcją do archiwizacji naszych danych. Jeśli zdecydujemy się na dysk starszego typu, HDD, to w bardzo dobrej cenie możemy uzyskać 1 czy 2 Terabajty pamięci. Jest ona dostępna tylko po podłączeniu do komputera, co chroni przed wyciekami danych. Raz zakupiony dysk jest nasz na zawsze, nie musimy więc uiszczać żadnych dodatkowych opłat, tytułem jego użytkowania. Jest to więc rozwiązanie na pewno tańsze w dłuższej perspektywie, ale również bezpieczniejsze. Zewnętrzne dyski nadal wydają się lepszym wyborem dla osób ceniących prywatność i bezpieczeństwo.