Głośniki komputerowe – podstawowe typy

jak wybrać głośniki komputerowe

Aby wybrać głośniki komputerowe należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak ich rozmieszczenie, przeznaczenie, pożądaną moc czy dodatkowe funkcje programowe. Nie istnieje złoty środek, dlatego warto przed zakupem rozeznać się w podstawowych pojęciach, które pomogą przy podjęciu decyzji.

Wybierz głośniki ze względu na ich przeznaczenie

Przeważnie pierwszym etapem jest przeznaczenie. Jeśli głośniki komputerowe mają jedynie przekazywać najprostsze dźwięki systemowe i okazjonalnie posłużyć do odsłuchania dialogu z filmu oglądanego na YouTube, warto zainteresować się podstawowymi modelami w niewielkiej cenie. Zwykle są to podstawowe modele 2.0, czyli głośnik lewy i prawy, bez dodatkowego przetwornika niskotonowego. Są to modele na tyle małe, że zmieszczą się na biurku koło monitora i nie będą zajmować cennego miejsca. Jakość ich dźwięku jest znacząco wyższa niż głośników wbudowanych w monitor lub laptopa, a tym samym pozwolą cieszyć się muzyką lub dialogami w filmie ze znacznie większą klarownością.

W przypadku bardziej wygórowanych wymagań należy zwrócić uwagę na zestawy 2.1, czyli głośnik lewy, prawy i niskotonowy. Tego rodzaju głośniki komputerowe charakteryzują się znacznie głębszym basem, co znacząco wpływa na odbiór muzyki oraz efektów w filmach i grach komputerowych. Jeśli często wykorzystywane są słuchawki, warto rozważyć zakup modelu z wbudowanym gniazdem słuchawkowym, co umożliwi szybka i wygodną zmianę źródła dźwięku na nauszniki. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli często spotykanym rozwiązaniem jest pilot przewodowy lub bezprzewodowy, którym można regulować natężenie dźwięku lub nieco bardziej zaawansowane przetwarzanie dźwięku, takie jak kontrola basu lub wysokich tonów.

Zwykle najwyżej pozycjonowane są głośniki w konfiguracji 5.1 lub 7.1, które oznaczają odpowiednio zestaw pięciu lub siedmiu głośników dźwięku przestrzennego wraz z jednym przetwornikiem niskotonowym. W ich przypadku należy zorientować się, czy karta dźwiękowa w komputerze jest zdolna do obsługi tak dużej ilości głośników jednocześnie.