czytniki kart pamięci

Do czego służy czytnik kart pamięci?

Czytniki kart pamięci służą do przeniesienia danych z karty pamięci. Model czytnika jest zależny od rodzaju karty, jaką posiadamy. Dane z aparatu czy kamery mogą zostać przesłane za pomocą normalnego kabla USB. Jednak jest to dość czasochłonne, niezbyt wygodne, a przy tym bateria w urządzeniu dość szybko się rozładowuje. Aby zgrać dane najlepiej zaopatrzyć się w czytnik kart pamięci. Większość laptopów posiada wbudowany czytnik, ale w starszych modelach, nie wszystkie formaty kart są obsługiwane. Jak wiadomo technologiczne rozwiązania bardzo szybko ewoluują i pojawiają się coraz to nowsze urządzenia. Dlatego przed zakupem czytnika należy dokładnie przeanalizować wszystkie parametry, aby obsługiwał on posiadane przez nas karty.

Formaty kart dostępne na rynku

Czytniki kart pamięci możemy kupić w wielu wersjach. Niektóre obsługują zaledwie jeden rodzaj kart, a inne są uniwersalne. A jakie są najpopularniejsze formaty kart? Oto najważniejsze z nich:

czytniki kart pamięci
  • SD – najbardziej popularny format karty stosowany głównie w aparatach, kamerach, telefonach i konsolach PlayStation
  • Memory Stick – także jeden z popularniejszych standardów stosowanych w różnych urządzeniach
  • SDHC – wyglądem przypomina kartę SD, jednak posiada większą pojemność
  • SDXC – jest to szybki i bardzo pojemny standard SD stosowany przede wszystkim w profesjonalnych sprzętach do kamerowania i fotografowania. W niektórych przypadkach możemy nawet spotkać karty o pojemności 2 TB.
  • MMC – nieco starsze rozwiązanie stosowane w starszych modelach aparatów
  • CF – format stosowany w profesjonalnym sprzęcie, umożliwia bardzo szybki transfer danych
  • Micro SD / Micro SDHC / Memory Stick Micro / Micro SDXC – znajdują zastosowanie w telefonach komórkowych oraz tabletach

Jak wybrać najlepszy czytnik kart?

Przed zakupem należy sprawdzić jakie rodzaje kart czytnik obsługuje. Czasami wystarczy zakup prostego czytnika, jeśli posiadamy jeden aparat. W przypadku różnych sprzętów i w profesjonalnej pracy warto kupić uniwersalny czytnik, który obsługuje wiele formatów. Bardzo ważna jest także prędkość odczytu danych, która zależy między innymi od rodzaju złącza – USB 2.0 lub USB 3.0 oraz od rodzaju odczytywanych kart. Mobilność oraz kompatybilność to kolejne parametry, których nie możemy pominąć. Przed zakupem należy bardzo dokładnie przeanalizować parametry czytnika, tak aby być w pełni z niego zadowolonym. Ceny czytników wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych. W zależności od danego modelu, producenta i parametrów możemy wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.