Długotrwałe korzystanie z komputera a jego wpływ na zdrowie

Długotrwałe korzystanie z komputera każdego dnia to wyznacznik dzisiejszych czasów. Coraz częściej komputer jest zarówno narzędziem pracy, jak i rozrywki, a także pomagającym utrzymać życie towarzyskie, uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania. Życie bez komputera dla wielu współcześnie żyjących ludzi nie jest już do pomyślenia. Tym bardziej, że wiele zawodów istnieje tylko dzięki rozwojowi technologii informacyjnych. Należy jednak pamiętać o tym, że długotrwałe korzystanie z komputera ma negatywny wpływ na zdrowie, który można jednak na wiele sposobów redukować.

Praca przy komputerze a nadgarstki

Długotrwała praca przy komputerze wiąże się z częstym wykonywaniem monotonnych i powtarzalnych ruchów dłońmi, które wiążą się z obsługą myszki i komputerowej klawiatury. W związku z tym nadgarstki narażone są na różnego rodzaju kontuzje, a długoterminowo na choroby spowodowane używaniem ich w sposób do którego nie są ewolucyjnie przystosowane. Jak udowodniono obsługa myszki komputerowej jest tak samo szkodliwa dla nadgarstków jak praca przy taśmie montażowej. Odpowiedzią jest tutaj użycie specjalnie przygotowanych podkładek pod mysz, które oferuje między innymi firma Roccat. Użycie tego rodzaju podkładek odciąża nadgarstki i zmniejsza ryzyko kontuzji. Nie bez znaczenia pozostaje również układ klawiatury, które w przypadku na przykład klawiatur Roccat zaprojektowane są tak, by jak najmniej obciążać nadgarstki.

Praca przy komputerze a kręgosłup

Bardzo duży wpływ ma praca przy komputerze, zwłaszcza codzienna i długotrwała na kręgosłup i jego zdrowie. Aby zapobiegać różnego rodzaju problemom z kręgosłupem, które mogą się pojawić prędzej czy później, należy zawsze pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji. Jednakże pamiętanie o tym nie zawsze jest możliwe, a w przypadku pracy z użyciem laptopa zachowanie prawidłowej pozycji jest praktycznie niewykonalne. Warto więc zastanowić się nad zakupem profesjonalnego fotela, który nie tylko zapewnia wygodę, ale również wymusza na siedzącej osobie prawidłową pozycję, chroniąc w ten sposób kręgosłup przed urazami.

Sprzęt od firmy Roccat dostępny pod adresem: https://www.sferis.pl/producenci/roccat-496