Dlaczego warto kupić dysk SSD?

Mało który właściciel i użytkownik komputera wie, jak bardzo jego życie mogłoby być lepsze, gdy w swoim komputerze zamontował np. dysk od firmy adata 240 gb wersja sata 3. Dysk ten to, nie zwykły magnetyczny dysk, w którego wnętrzu kręci się talerz, lecz zupełnie nowoczesny dysk o pamięci FLASH. Czym są takie dyski i dlaczego warto je mieć zamiast zwykłego, nieco już przestarzałego dysku?

Jak wyglądają zwykłe dyski HDD?

Używane do tej pory dyski twarde posiadają ogromną ilość wad. Wady te były dostrzegalne już wiele lat, temu, lecz do niedawna nie było jeszcze żadnej alternatywy i wszyscy użytkownicy komputerów skazani byli na ten nieco archaiczny sposób magazynowania danych.

Dysk tego typu to po prostu dwa lub maksymalnie trzy talerze, które podobne są nieco do płyt CD lub DVD. Różnica jest jednak taka, że pojemność tych dysków, czyli gęstość upakowania danych, jest znaczenie, ale to znacznie większa. I choć taka technologia wydaje się dobra, to jednak wszystko rozbija się o szybkość działania. Zanim dane zostaną odnalezione na powierzchni talerza, konieczne jest naprowadzenie na dane miejsce głowicy, która odczyta informacje z talerza. Choć dzieje się to w ułamku sekundy to jednak nawet te bardzo szybkie reakcje talerza i głowicy, w przypadku kopiowania dużej paczki danych, powodują znaczne zwiększenie czasu pracy.

Jak działa dysk SSD?

Rozwiązaniem tego kłopotu jest dysk SSD. W przypadku dysku adata 240 gb sata III, który jest jednym z lepszych przedstawicieli rodziny dysków SSD, nie ma mowy o żadnych talerzach, głowicach, czy też innych rozwiązaniach, które swoje początki mają jeszcze w latach 70.

Nowoczesny dysk SSD to pamięć Flash. Dokładnie taka sama jak ta zawarta w kartach pamięci czy też pendrivach. Dzięki takiej pamięci oraz oczywiście odpowiedniemu oprzyrządowaniu możliwe jest kopiowanie i odczytywanie danych z niezwykłą wręcz szybkością. Do tego stopnia jest to dobre rozwiązanie, że czas włączania się systemu operacyjnego na takim nowoczesnym dysku potrafi skrócić się nawet o około 80-90%, co jest wartością kolosalnie dobrą.