chłodzenie komputerowe

Dlaczego chłodzenie komputerowe jest ważne?

W komputerze jednym z najważniejszych elementów jest procesor. Pobiera on najwięcej energii elektrycznej oraz przy okazji generuje najwięcej ciepła. Jest powszechnie wiadome, że zbyt wysoka temperatura może spowodować mniejszą wydajność komputera, a nawet w niektórych przypadkach złą pracę.

Dlatego bardzo ważnym elementem jest chłodzenie komputerowe. Cooler CPU jest szczególnie ważnym elementem w komputerach, gdzie procesor jest bardzo mocny oraz w przypadku osób, które chcą, aby ich komputer chodził cicho. W przypadku komputerów domowych, które nie są używane profesjonalnie do robienia wymagających projektów bardzo dobrze sprawdzają się chłodzenia zamontowane fabrycznie w danym modelu. A co z laptopem? Wiadomo, że laptop jest komputerem, w którym nie jest praktykowana wymiana wentylatorów. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się podkładki chłodzące, które ustawiamy pod laptopem. Jest to rozwiązanie, które znacząco poprawi chłodzenie, a przez to sprawi, że laptop będzie służył nam dużo dłużej.

Rodzaje chłodzenia komputerowego

chłodzenie komputerowe

Na rynku możemy spotkać chłodzenie powietrzne oraz wodne. W pierwszym przypadku odprowadzaniem ciepła zajmuje się obieg powietrza. Chłodzenie takie wyposażone jest w metalowy radiator, który bardzo często posiada rurki cieplne. Ciepło wymieniane jest przy pomocy wentylatora. Jeśli chodzi o wodne chłodzenie, to głównym jego elementem jest ciecz. Efektywność działania w porównaniu z coolerem powietrznym jest znacznie lepsza, a dodatkowo chłodzenie takie jest cichsze. Ciecz odpowiada tutaj za przekaz ciepła z bloku wodnego do chłodnicy. Kolejnym podziałem jest podział na chłodzenie aktywne i pasywne. Aktywne chłodzenie wykorzystuje wentylator, który zwiększa efektywność odprowadzanego ciepła. Minusem tego rodzaju jest zwiększona głośność. Pasywne coolery nie posiadają wentylatora, co sprawia, że w praktyce nie generują żadnego szumu, więc są bezgłośne. Minusem tego rodzaju sprzętu jest jednocześnie mniejsza wydajność. Ze względu na to polecane są w przypadku procesorów o mniejszych parametrach. W praktyce wybierane są chłodzenia aktywne, które potrafią chodzić bezszelestnie, także że inne elementy komputera je zagłuszają.