doskonałe telewizory

Czy warto kupować jeszcze telewizory plazmowe?

Kilka lat temu największe sieci wycofały się z produkcji telewizorów plazmowych. Dlaczego? Czy technologia plazmowa była aż tak kiepska? Niekoniecznie. Plazmę wyparły telewizory 4K, technologia OLED oraz relatywnie duże zużycie energii. Producenci nie chcieli inwestować w rozwój plazmy, żeby dostosować ją do ówczesnych wymagań klientów, woleli rozwijać nowe technologie.

Jak działa ekran plazmowy?

Z komercyjnego, marketingowego punktu widzenia decyzja taka była zapewne słuszna, jednak technicznie rzecz biorąc, obraz plazmowy ma szereg zalet. Najpierw jednak wyjaśnijmy na czym polega technologia plazmowa. Plazmowy ekran składa się z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajdują się miliony maleńkich przestrzeni wypełnionych gazem. Gaz, po przyłożeniu do każdej z tych mikroskopijnych komórek napięcia elektrycznego, zaczyna świecić na czerwono, zielono lub niebiesko. Jeden piksel obrazu składa się z trzech takich komórek i daje w rezultacie pożądaną barwę.
Ciekawostką jest, że ekrany plazmowe montowane były tylko i wyłącznie w telewizorach i to tych o przekątnej powyżej 32 cali, co wynika ze specyfiki produkcji tych ekranów.

Zalety telewizorów plazmowych

doskonałe telewizoryCzy można mówić o zaletach technologii, której już w zasadzie nie ma na rynku, albo w najlepszym przypadku jest technologią niszową? Tak, ponieważ ma ona nadal swoich zwolenników i sporo zalet . W plazmie piksele świecą własnym światłem, co w konsekwencji daje bardzo głęboką czerń, dobry kontrast i świetny obraz filmowy widziany również pod większym kątem. Poza tym, ich rzekomo największa wada – energochłonność to w nowszych modelach mit – plazmy nie pobierają dużo więcej energii niż telewizory LED, sprawdź więc ofertę na telewizory na https://www.sferis.pl/telewizory-2096.
Telewizory plazmowe posiadają oczywiście i minusy – przede wszystkim migotanie obrazu widoczne przy wyświetlaniu jasnych odcieni – zwłaszcza bieli i szarości. Wpływ tego efektu na ogólny odbiór obrazu zależy od osobistej wrażliwości widza oraz zastosowanej w danym modelu techniki zwiększenia częstotliwości odświeżania. W telewizorach plazmowych, podobnie jak w technologii OLED może dojść do zaistnienia zjawiska powidoku po długotrwałym wyświetlaniu obrazu statycznego. Inaczej jednak niż w OLED, obraz widmowy w plazmie znika po jakimś czasie.