Baterie do laptopów

Baterie do laptopów

Dla wielu osób nie do przecenienia jest mobilność komputerów przenośnych. Aby jednak urządzenie było w pełni funkcjonalne, musi być wyposażone w wytrzymałą baterię. W przypadku nowych laptopów, możemy działać nieprzerwanie bez podłączenia do sieci nawet do pięciu godzin. Niestety akumulatory eksploatują się z każdym miesiącem ich używania, a po okresie około trzech lat większość z nich nadaje się do wymiany. W komputerach przenośnych stosuje się zazwyczaj akumulatory litowo-jonowe, składające się z dwóch ogniw i płytki elektronicznej. Po pewnym czasie jeden lub oba te elementy ulegają zużyciu. Wówczas bateria zaczyna się coraz szybciej rozładowywać i traci swą wydajność. Zużyty akumulator można oddać do regeneracji bądź też zakupić nowy.

Wymiana baterii

Gdy zdecydujemy się na wymianę, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:

Model – nowa bateria musi być kompatybilna z marką oraz modelem naszego laptopa. Aby móc to określić, wystarczy wyjąć baterię i odczytać z naklejki znamionowej kod producenta (składający się cyfr i liczb).

Baterie do laptopów

Pojemność i moc – pojemność baterii określa całkowitą ilość energii w niej zgromadzonej i jest podawana w mAh. Natomiast jednostkę mocy akumulatora wyraża się w Wh. Im wyższe są te parametry, tym praca w ciągu będzie dłuższa. Rynek oferuje produkty o różnym czasie pracy w ciągu, a ostateczny wybór należy do mniej lub bardziej świadomego klienta.

Napięcie – wyrażane w woltach (V) oraz będące różnicą potencjałów elektrycznych w obwodzie elektrycznym lub polu magnetycznym. Szukając baterii do laptopa, należy sugerować się napięciem podanym na zużytym akumulatorze.

Oryginał albo zamiennik

Powszechnie uważa się, że nic nie zastąpi oryginału i tylko taka wymiana przyniesie oczekiwany rezultat. Jednak w ostatnich latach zaczęło się to dość mocno zmieniać, ponieważ producenci zamienników oferują równie dobre baterie do laptopów. Z reguły cena ma tu kluczowe znaczenie, a decydując się na kupno zamiennika, trzeba zwrócić szczególną uwagę na dane techniczne i jakość ogniw. Jednak, aby się nie doznać rozczarowania, warto poszukać sprawdzonego producenta.